MVC’de Tarih formatlı giriş yaptırmak

Asp.Net  Flash Bilgiler  Nisan 20, 2015

Bu yazımda size hızlı bir çözüm olarak editortemplate ile nasıl tarih girişlerini istediğiniz gibi formatlayabileceğinizi anlatacağım.

İlk olarak Views>Shared klasörü altına EditorTemplates adında bir klasör açıyoruz bu bizim editörlerimiz için. Kullandığımız veri tipi DateTime olduğu için bu klasöre yeni bir View ekleyip adını DateTime yazıyoruz. Herhangi bir layout ve partial seçeneği seçmeden empty model şeklinde View’imizi ekliyoruz.

Oluşan View’in içindeki kodlar şu şekilde olmalı.

@model DateTime
@{
 Layout = null;
}

@Html.TextBox("", string.Format("{0:dd.MM.yyyy}", Model), new { @class = "form-control date-picker" })

Yukarıda ki kod date-picker ve bootstrap uyumluluğu için örneklendirildi. Dikkat ederseniz bu View’in modeli DateTime tipinde. TextBox fonksiyonuna tarihi istediğimiz gibi formatlıyoruz. Tabi ki sisteminizin culture ayarı önemli bu formatı tekrar ASP.Net katmanının tanıyıp parse etmesi lazım. Web.config üzerinden culture ayarlarınızı doğru şekilde yaparak kısa tarih formatı vs kullanmanız mümkün. Sadece tarih değil bir çoğu veri tipinde de bu mantığı kullanabiliriz.

@Html.EditorFor(m => m.Birthday)

Yukarıda ki tarih alanımızı EditorFor ile çağırıyoruz ve editor olarak bizim yaptığımız dosyayı yürütüyor. İşte bu kadar.

Esenlikle…

Bu yazı 5478 defa görüntülendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında

15 yıllık çalışma hayatında birçok proje geliştirmiş binlerce projeyi inceleme fırsatı bulmuş yazılım aşığıdır. İşini hobi olarak gören yazarımız iş hayatını profesyonelce zevkle sürdürmektedir.

Son Eklenenler