ASP.NET MVC Serisi 1 – Nedir

Asp.Net  Şubat 27, 2015

Eğer ASP.Net Web Form kullanan biri iseniz ilk başta benim gibi ASP.Net PHP ye dönmüş gibi düşünebilirsiniz. Web Form’dan farklı bir yaklaşım tarzı sunan ASP.Net MVC web sitelerini gerçekçi bir web alışkanlığıyla sunmakta. Sayfalarda bileşenlerden gelen hakimiyetsiz oto üretilmiş kodlar yok. Herşey istediğimiz gibi HTML. Tamamen tasarıma yatkın olduğu kadar, yine Microsoft .Net’in gücü eksilmiyor.

Tabi alışıla gelmiş kod-tasarım sayfası eşleşmesi artık yok. Olay tamamen MVC mantığıyla ilerlemekte. Peki nedir MVC diye bir soru soralım kendimize. Model-View-Controller üçlemesinin kısaltması olan bu mantık, geliştirme süreçlerinde bir çoğu yazılım sisteminde kullanılmaktadır.

Model, Veritabanı gibi bilgi akışı sağlayan sınıfları içermesi planlanır. Ayrıca Cache ve Session gibi bilgi saklanabilen sınıflarda burada geliştirilmesi en ideal çözüm olacaktır. Kısacası verilerle etkileşimin olduğu kodlar burada olacak.

View, görsel bileşenlerin (HTML, CSS, JS gibi) artık kullanıcı etkileşimi sağlayacak kodları barındıran dosyaları barındırır.

Controller, işte olayı tamamlayan budur. Şöyle ki Model veritabanı ile bizzat bağlantı vs kurup sorguları çalıştırmakta View ise bu sonuçları göstermekte veya View den gelen post edilen bilgiler Model tarafından veritabanına aktarılmaktadır. İşte Controller bir başvuruda hangi Model’in kullanılacağını ve hangi View bu bilgiyi göstereceği işlerini yürütür. Örneğin www.site.com/hakkimda başvurusunda hakkımda bilgisini okyacak Modeli Controller yükler ve gerekli bilgiyi alıp bu bilgiyi gösterecek View yükleyerek verileri ona teslim eder.

Temel anlamda basit mantıkla olması klasik ASP.Net’çiler için bunla bir şey yapılmaz da diye düşünebilirler. Ancak View’ler programlamaya açık olduğu için oluşturacağınız bir çok arabirim sınıfını burada kullanabilirsiniz.

Eğer Web Forms kullanmamış biri iseniz ASP.Net MVC sizin için en ideal geliştirme sürecini oluşturacaktır. Bir sonraki yazımda Controller konusunu açarak size olayın bu aşamasında neler olduğunu anlatacağım.

Esenlikle kalın…

Bu yazı 37702 defa görüntülendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında

15 yıllık çalışma hayatında birçok proje geliştirmiş binlerce projeyi inceleme fırsatı bulmuş yazılım aşığıdır. İşini hobi olarak gören yazarımız iş hayatını profesyonelce zevkle sürdürmektedir.

Son Eklenenler