Codeigniter Serisi 12 – Yeni kayıt ekleme

PHP Programlama  Mart 18, 2016

Merhaba bu yazımda önceki kaldığımız yerden devam ediyoruz. Model sınıfımıza yeni kayıt eklemek için gereken bilgileri vererek kayıt olmayı sağlayacağız. Bunun için tabi ki bir view de oluşturacağız.

Öncelikle olaya model sınıfımıza gerekli fonksiyonu eklemekle başlayalım.

 

Yukarıda göreceğiniz gibi insert fonksiyonu oldukça sade ve şık duruyor. Peki nedir bu insert deki data muhabbeti. Tabiki alan-değer dizisi olarak controller kısmından göndereceğiz. Controllerimize hemen yeni kayıt için girdileri ekleyelim.

create methodu burada bizim için yeni bir kayıtta kullanacağımız method oluyor. Gördüğünüz gibi form helper yükleyip direk telefon_defteri klasöründeki create.php dosyasını yükleyeceğimizi söylemiş olduk.

Bunun için application klasörümüzde ki view klasörüne telefon_defteri adında bir klasör ekleyip içine create.php adında bir dosya oluşturalım. Dosyamızı açıp aşağıda ki şekilde form oluşturalım.

2016-03-18 18_06_19-codeigniter-v3-ders - Cloud9

 

Html kodumuzda biraz helper kullanarak oluşturduk en kısa yolu bu bence. Şimdi burada dikkat etmeniz gereken create_post adında bir fonksiyona verileri göndereceğimizi söyledik. Bunu karşılayacak fonksiyonumuzu controllere yazalım.

2016-03-18 18_09_08-codeigniter-v3-ders - Cloud9

 

Hemen bu kısmı da anlatayım. Burada gördüğünüz gibi create_post methodunu oluşturarak verileri karşılamış olduk. url helperini sisteme çekmemizin amacı redirect fonksiyonuyla işimiz bitince tekrar listeleme ekranına dönmek. redirect fonksiyonuna kontrollerimizin adını sadece yazmamız index fonksiyonuna otomatik gitmesini sağlamaktı. Modelimizi de yükledik, en can alıcı nokta burada verileri gireceğimiz dizide. Bu dizinin anahtarı post ettiğimiz alanın adı değil tabloda ki girileceği sütun oluyor, ben genellikle tablo alanları ile inputların adlarını aynı oluştururum bu aklınızı karıştırmasın. Dizinin değerini malumunuz post ettiğimiz değeri okutarak yapıyoruz. Sonuç olarak index de ki listede kaydımız görünmüş oluyor.

Kodlara erişmek için, https://ide.c9.io/halityurttas/codeigniter-v3-ders adresini kullanabilirsinz. Burada ki sanal makinada çalıştırmanız veya indirmeniz de mümkün.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere esenlikle…

Bu yazı 2813 defa görüntülendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında

15 yıllık çalışma hayatında birçok proje geliştirmiş binlerce projeyi inceleme fırsatı bulmuş yazılım aşığıdır. İşini hobi olarak gören yazarımız iş hayatını profesyonelce zevkle sürdürmektedir.

Son Eklenenler