Codeigniter Serisi 2 – Başlamadan önce

PHP Programlama  Şubat 28, 2015

Merhaba, Bu serüvenimizin ikinci yazısında size CodeIgniter ile proje geliştirmek için neler gerek bundan bahsedeceğim.

İlk olarak bize PHP çalıştırması için bir server uygulaması gerek. Bu konuyu wamp server kurulumu adlı yazımdan faydalanarak yapabilirsiniz. CodeIgniter (kısaca CI) son kararlı sürümü olan 2.2.1 ile piyasada tabi siz 3’ncü sürümünü beta halinde iken kullanabilirsiniz. Tabi bu şu demek aslında daha testleri tamamlanmamış. Biz kararlı sürüm ile olaya devam edeceğiz ve bunun için en az PHP 5.1.6 ve MySQL 4.1 üzeri gerek. Daha detaylı bilgi için codeigniter.com adresine bakabilirsiniz.

Wamp serverin kurulumunu tamamladığınızı farz ederek CodeIgniter edinelim. Bunun için www.codeigniter.com adresine giderek son versiyonu download ediyoruz.

ciframeworkdownload

Bu işlemden sonra wamp dizinine kopyalamak kaldı. Klasik bir wamp kurulumu yapmışsanız C:\wamp\www\ dizinine codeigniter adında bir klasör açın. Ben github ile ilişkilendireceğim için oradaki projemle aynı ismi kullanmak zorunda kalıyorum ve codeigniter4sample adında adlandırıyorum. Proje şu aşamada github a açılmış durumda. https://github.com/halityurttas/codeigniter4sample adresinden projeyi kendinize indirip yazıyla birlikte inceleyebilirsiniz.

2015-02-28-22_41_25-WAMPSERVERHomepage-300x93

Wamp ana sayfasına eriştiğimde Your Projects başlığı altında codeigniter4sample dizinini görmekteyim sizde buraya dediğimi yaptıysanız codeigniter yazması gerek. Şimdi indirdiğimiz codeigniter zip içeriğini açarak içindeki application ve system klasörü birde index.php dosyalarını wampda ki codeigniter dizinine kopyalayın.

2015-02-28-22_43_35-CodeIgniter-2.2.1-300x180

Bu aşamadan sonra wamp ana sayfasından your projects altında ki codeigniter linkine tıklayalım. Linki şuna benzemeli http://localhost/codeigniter/

2015-02-28-22_46_25-WelcometoCodeIgniter

 

Karşımıza bu ekran çıktı ise işlemimiz bu aşama da bitmiş oluyor. Artık codeigniter geliştirmesi yapabiliriz. Bir sonraki yazımda görüşünceye dek esenlikle…

Bu yazı 3803 defa görüntülendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında

15 yıllık çalışma hayatında birçok proje geliştirmiş binlerce projeyi inceleme fırsatı bulmuş yazılım aşığıdır. İşini hobi olarak gören yazarımız iş hayatını profesyonelce zevkle sürdürmektedir.

Son Eklenenler