Codeigniter Serisi 9 – Veritabanı

PHP Programlama  Mart 9, 2016

Evet artık veritabanı konusuna gelmenin zamanı geldi. CodeIgniter kullanmadan önce PHP ile site yapmışlığınız var diye kabul ediyorum o yüzden bir şeyleri bildiğinizi farz edeceğim. İlk olarak veritabanı yapılandırması konumuz içine giriyor.

Codeigniter birden fazla veritabanı ile çalışabilen nadide bir sistemdir. Bu sebeple konfigurasyonu default bir veritabanı ve bunun dışında kullanacağınız veritabanları olacak şekilde tanımlanmakta. İlk olarak Application/Config klasörü altında bulunan database.php dosyasını açmanızı isteyeceğim. Dosya içerisinde varsayılan bir veritabanı kullanacağınız düşünülerek default değerler eklenmiş. Bu tanımlamaları kendi veritabanınıza göre düzenlemeniz gerekmekte.

Eğer ikinci veya daha fazla veritabanı ile çalışmak istiyorsanız bu durumda da aynı yapılandırma satırlarını kopyalayıp default yazan yerlere kendi yapılandırma adınızı vererek yazmanız gerekmekte. Olay hangi veritabanında hangi özellik neye tekamül etmekte. Ancak default veritabanı ayarı şart diyebilirim.

Eğer default veritabanınızın adını başka birşey koymak istiyorsanız config.php ye $active_group = ‘yeni ad’ gibi yeni adı ne olacaksa belirtmeniz gerekmekte.

Artık konfigurasyonu da yaptığımıza göre veritabanına nasıl bağlanılır ona da bakalım. Bunun için bir veritabanı oluşturmak gerek. Ben standart bir şey olsun diye Employees veritabanını kullanacağım (MS Sql’in NortwithTrader’i gibi birşey buda) https://launchpad.net/test-db/ adresinden indirmeniz mümkün. Ancak full versiyonu indirdiğinize dikkat edin.

İlk olarak indirdiğimiz dosyaları bir klasöre çıkarıyoruz. PhpMyAdmin üzerinden anlatacağım, PhpMyAdmin açıp bir veritabanı oluşturuyoruz (benimkinin adı employeesdb). Şimdi veritabanımıza tıkladıktan sonra Import/İçeri Aktar seçeneğini seçip arşivden çıkardığımız dosyaları teker teker alıyoruz.

  1. employees.sql
  2. load_department.dump
  3. load_employees.dump
  4. load_dept_emp.dump
  5. load_dept_manager.dump
  6. load_titles.dump
  7. load_salaries.dump

Evet veritabanımızı yüklemiş olduk.

Bu yazı 2439 defa görüntülendi

“Codeigniter Serisi 9 – Veritabanı” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında

15 yıllık çalışma hayatında birçok proje geliştirmiş binlerce projeyi inceleme fırsatı bulmuş yazılım aşığıdır. İşini hobi olarak gören yazarımız iş hayatını profesyonelce zevkle sürdürmektedir.

Son Eklenenler