Codeigniter Serisi 10 – Veritabanı ve ActiveRecords

PHP Programlama  Mart 16, 2016

Merhaba, bir müddet ara verdikten sonra tekrar seriye devam ediyoruz. Bu yazımda size Codeigniter içerisinde mühim bir mesele olan ActiveRecords konusundan bahsedeceğim.

ActiveRecords aslında bir veri yönetim yöntemidir. Bu yöntem dışında Table Mapping, Row Mapping ve Object Relation Models en çok kullanılanlardır. ActiveRecords teknik olarak nesne modelinin veritabanı işlemlerini yürttüğü bir modeldir. Kafanız karışabilir nasıl yani diye, hemen açıklayayım. Bir class düşünün ki içerisinde hem tablonun alanlarına karşılık gelen özellikler olsun hemde veritabanından veri okuyup yazan yöntemleri olsun. Bu şekilde tek model üzerinden hem satırlara ulaşabiliroy hemde sorgu kurabiliyoruz.

Ancak PHP de nesneler ne yazık ki getter ve setter yöntemlere sahip değil. Bu şu demek bir property malesef yok, public bir değişken var. Getter ve setter yöntemler private değişkenleri public ederken arada işlevsellik katan yöntemler oluyor. Bu durum PHP de olmadığı için ActiveRecords aslında olması gerektiği gibi değil. Ancak Codeigniter bu durumu dinamik dizilerle çözmekte. Yani ActiveRecords yöntemleri dizi alıp veriyor.

CI da bir model oluşturduğunuzda model bir sorgu için parametreleri dizi şeklinde (key-value) alarak alanları değerlerle sorguluyor ve karşılığında yine size dizi şeklinde (key-value) sonuçları veriyor. Bunun standart sorgudan farklı olarak avantajı veri okuma ve yazma işlemlerini standartlaştırabiliyorsunuz. Model içerisinde oluşturulabilecek yöntemleri bir sonraki konumda anlatacağım. Tabi bu arada CI v3 üzerinden devam etmeye karar verdim. Malum yeni sürüme artık geçelim.

Bir sonraki yazıma kadar görüşmek dileğiyle…

Bu yazı 2236 defa görüntülendi

“Codeigniter Serisi 10 – Veritabanı ve ActiveRecords” için bir cevap

  1. Harun Demir dedi ki:

    Serinizi heyecanla takip ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında

15 yıllık çalışma hayatında birçok proje geliştirmiş binlerce projeyi inceleme fırsatı bulmuş yazılım aşığıdır. İşini hobi olarak gören yazarımız iş hayatını profesyonelce zevkle sürdürmektedir.

Son Eklenenler