FlashDevelop ile flash uygulama ve oyun geliştirme

Web Teknolojileri  Ocak 19, 2016

Merhaba,
Aslına bakarsanız yeni bir husustan bahsetmeyeceğim. Yeni başladığım oyun projesi ile Flash Builder için alternatif ve açık kaynak bir IDE ile tanıştım. FlashBuilder .Net ile geliştirilmiş Flex alt yapısını kullanan güzel bir uygulama.
Flex bildiğiniz gibi Adobe’un open source uygulama geliştirme katmanı. Bu noktadan yola çıkan bir ekip FlashDevelop’u de geliştirmeyi düşünmüşler ve gayette başarılı olmuş. Uygulama görsel olarak eclipse hatırlatmakta. dot notation desteğinden tutun yazdığınız sınıfları da tanımakta. Interface uygulamalarında implementasyonu alabilen refactor komutları dahi var. Yani flash ile uygulama geliştirmek isteyenler için oldukça başarılı bir program olarak karşımıza çıkıyor.
SWC desteği sunan ve import etmesi oldukça kolay olan (swc dosyasına bir sağ tıklama kadar yakın) uygulama swc kütüphanelerini de uygulamada dot notation desteğiyle hemen karşımıza çıkarıyor.
Build ve test aşamalarında gayet başarılı debug yapısının yanı sıra içerdiği flash profiler ile de nesne durumlarınızı ve bellek yönetimini de izlemenizi sağlıyor.
Oyun geliştirirken sürekli korkular yaşadığım nesnel programlamaya uzak olma duygusundan beni kurtardığı için FlashDevelop uygulamasını size temel olarak tanıtmak istedim.
Uygulama ile ActionScript 2 ve 3 projesi oluşturabildiğiniz gibi Flash projesini de açarak geliştirmeniz mümkün. Bunun dışında eğer benim gibi işin alternatif senaryolarını düşünen biri iseniz Haxe projeleri de geliştirmeniz mümkün.
http://www.flashdevelop.org/ adresinden projenin sitesini inceleyebilirsiniz.

Esenlikle…

Bu yazı 1805 defa görüntülendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında

15 yıllık çalışma hayatında birçok proje geliştirmiş binlerce projeyi inceleme fırsatı bulmuş yazılım aşığıdır. İşini hobi olarak gören yazarımız iş hayatını profesyonelce zevkle sürdürmektedir.

Son Eklenenler