Mobil uygulamada HTML5 mi Native uygulamamı?

Mobil Yazılım  Mayıs 31, 2015

Merhaba, eğer mobil uygulama geliştirme konusunda bir girişiminiz bulunmuş ise karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Html5 veya native uygulama geliştirme! Bir çoğu geliştirici ürünleri sunan firma tarafından her iki yöntem içinde ürünler var. Ancak burada iki uygulamanın da neden sunulduğunu ve hangini tercih etmemiz gerektiğine bir değineceğim.

HTML5; Yaygın html sitelerin son versiyonu. Artık mobil ortamları da rahatlıkla kapsıyor. Web ortamında geliştirilen web tabanlı site veya uygulamaların mobilde de çalışmasını istiyorsanız sizin için en basit seçenek olacaktır. Bir web sitesinin (veya uygulamasının) mobil uyumluluğunu sağlayabileceğiniz bir çok html aracı var. Ancak bir adım daha öteye gidersek mobil uygulama bazında geliştirici arabirimler bir web çerçevesini native uygulamasına gömerek sanki native uygulama gibi geliştirildiği hissinide yaratıryor. Hatta karma proje bile geliştirme imkanınız var. Her ne ise sadece html olarak çerçeve uygulama olsun web site olsun mobil üzerinde çok başarılı sonuçlar vermekte. Artılarına bakacak olursak kesinlikle native uygulamadan çok daha hızlı geliştirilebiliyor ve hemen hemen tüm mobil OS’larda çalışıyor. Eksileri ise bir uygulama olmadığı için internetin olmadığı, yetersiz olduğu durumlarda uygulamanızdan şikayetler olabilir. Tabi hele ki veri kaydetmek istediğiniz bir durum söz konusu ise HTML5 uygulaması sizin için olduğunu söyleyemem.

Native; Her platformda ayrı ayrı geliştirilmesi gereken ancak veritabanından cihazla etkileşimi konusunda windows platformda çalışan bir masaüstü uygulaması gibi kararlı bir iletişim kurabiliyor. Geliştirmesi html uygulamalara göre oldukça uzun sürüyor ve her mobil OS için ayrı ayrı geliştirmeniz gerekebiliyor. Bir kaç geliştirici araç (Delphi, Corona, Xamarain gibi) tek projeyi birçok mobil OS da çalışacak şekilde derleyebiliyor. Her ne kadar hızlı olursa olsun mobil uygulama html ye göre yavaş geliştiriliyor. Hele ki bir internet sitesi ile etkileşimli çalışacak ise API protokolleri hem site hemde uygulama üzerinde geliştirilmesi gerek. Ancak html de durum tam tersi zaten webin kendisi. Artılarına bakacak olursak cihazın bir çok özelliğine erişebiliyorsunuz, istemci tarafında bilgi depolayabiliyorsunuz ve internet olmadan da uygulamayı rahatlıkla çalıştırabiliyorsunuz. Eksi yönleri ise eğer amacınız bir web sitesini mobil bir uygulama ile desteklemek ise html’in işinizi görmediğine emin olmanızı tavsiye ederim.

Esenlikle…

Bu yazı 17059 defa görüntülendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında

15 yıllık çalışma hayatında birçok proje geliştirmiş binlerce projeyi inceleme fırsatı bulmuş yazılım aşığıdır. İşini hobi olarak gören yazarımız iş hayatını profesyonelce zevkle sürdürmektedir.

Son Eklenenler