Wamp Server Kurulumu

Flash Bilgiler  PHP Programlama  Şubat 13, 2015

Merhaba, bu yazımda wamp server nedir ve nasıl kurulur konusundan bahsedeceğim.

PHP kodlarının çalışması için PHP derleyicisine ihtiyaç duyulmaktadır. PHP kodlarımız bir serverde çalışırken arka tarafta bu kodları derleyip işleyen bir mekanizma bulunmaktadır. Eğer Windows tabanlı bir sunucu kulanıyorsanız IIS için Isapi eklentisi olan PHP derleyicisi, Linux tabanlı bir sunucu kullanıyorsanız bu durumda da Apache için geliştirilmiş PHP derleyicisine ihtiyaç duyulur.

Wamp, Server ortamına ihtiyaç duyulmadan kişisel bilgisayarınızda PHP geliştirip test edeceğiniz sunucu hizmetini sağlayacak paketleri içermektedir. Apache2 Server, MySQL Database Server ve SQL işlemleriniz için PHPMyAdmin aracını bir arada bulundurup toplu yükleme ve konfigure yapabilen bir uygulamadır. Wamp sayesinde tüm bu uygulamaları ayrı ayrı kurup konfigure etmenize gerek kalmaz.

Wamp indirmek için www.wampserver.com adresine girerek download linki veya ekranda bulunan “Start Using WampServer” yazısına tıklamanız yeterli olacaktır. Ancak burada kullandığınız işletim sistemi 32 bit – 64 bit ayrımını yaparak sisteminize uygun olanı indirmelisiniz. İndirdiğiniz uygulamayı çalıştırdığınızda ayarları değişmeden sürekli ilerleyerek kurulumu tamamladığınızda http://localhost adresinde kişisel serverinizin ana sayfasına ulaşabilirsiniz.

2015-02-13 07_04_13-WAMPSERVER Homepage

Wamp anasayfa

Yukarıda ki resimde wamp ana sayfa görülmektedir. Buradan Apache serverinizin hangi bileşenleri içerdiğini görebilirsiniz. Sol alt köşeden phpinfo ile PHP yapılandırması hakkında detay alabilir, phpmyadmin ile MySQL veritabanında çalışabilirsiniz. Sağ altta ise eğer wamp server üzerinde Alias (takma ad) ile tanımlanmış projeleriniz var ise bunlara erişebilirsiniz. Ortada bulunan proje klasörleride eğer kurulumda farklı bir dizine kurulum yapmak istememişseniz C:\wamp\www klasörü içerisine açacağınız her bir klasörü bir proje olarak listeleyecektir. Açıkcası geliştireceğiniz projeleri bu klasör içerisine yeni klasörler açarak yapmanız gerekmektedir. Tabi alias ile farklı bir lokasyonu kullanmak mümkün ancak onu başka bir yazımda anlatacağım.

Esenlikle…

Bu yazı 2826 defa görüntülendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında

15 yıllık çalışma hayatında birçok proje geliştirmiş binlerce projeyi inceleme fırsatı bulmuş yazılım aşığıdır. İşini hobi olarak gören yazarımız iş hayatını profesyonelce zevkle sürdürmektedir.

Son Eklenenler